Narodowe Czytanie 2024

6 września 2024 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku odbyło się Narodowe Czytanie służące popularyzacji wybranej literatury polskiej.

Lekturą tegorocznej 13. edycji Narodowego Czytania był „Kordian” Juliusza Słowackiego, którego wybrane fragmenty zostały odczytane w wyrzyskim domu kultury. Tekst dramatu przytoczyli zaproszeni goście, wśród których byli:

Pan Marcin Piszczek – Burmistrz Wyrzyska, Pan Piotr Holc – Radny Rady Powiatu w Pile, Pani Danuta Buryta-Arndt – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, oraz Pani Stanisława Sałdecka i Pan Piotr Belka – członkowie wyrzyskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Kwestie tytułowego Kordiana – bohatera romantycznego – zostały zaprezentowane kolejno przez Pana Piotra Holca oraz Pana Marcina Piszczek. Nie zabrakło też ról literackiego Grzegorza, Laury oraz Wioletty, które przytoczyli pozostali, zaproszeni goście. Słuchaczami spotkania byli między innymi przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska, reprezentanci Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Wyrzysku oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej w Wyrzysku i filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią.

Zebrani mieli też okazję wysłuchać okolicznościowego listu Pana Andrzeja Dudy – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym argumentuje wybór „Kordiana” Juliusza Słowackiego jako lektury Narodowego Czytania 2024.

Wydarzenie było okazją do wspólnego celebrowania literatury rodzimej a tym samym obcowania z kulturą polską. W trakcie spotkania zostały złożone pamiątkowe wpisy do kroniki bibliotecznej oraz okolicznościowe stemple Narodowego Czytania.

Dzięki spotkaniu w wyrzyskim domu kultury konkretna literatura narodowa została zaakcentowana lokalnie w życiu publicznym.